צרו קשר
ּ

מודד מוסמך המדריך השלם

אז מהו מודד ? מתי צריך אותו? האם "חייב" אותו? מה החשיבות שלו לתכנון הבניה ..?

וכמובן מהן העלויות לבית פרטי. ועוד..

אז למי מאיתנו שמעדיף סרטון הדרכה, ניתן לצפות 👇

מקווה שתנו מענה על כל מה שרציתם לדעת על מודד מוסמך, במידה ולא, הכנו עבורכם מאמר מקיף בנושא בתחתית.

"מודד מוסמך- תכנית מדידת כבישים

להצעת מחיר עבור מדידה השאירו פרטים בתחתית ונחזור אליכם בהקדם

משרדנו מבצע מגוון רב של עבודות מדידה המבוצעות ע"י מודד מוסמך

על ידי מודדים מוסמכים, ביניהן:

 • משרד מתמחה: בהכנת מדידות לצורכי תמ"א 38 בתים פרטים וציבוריים ע"י מודד מוסמך.
 • בהכנת מפות טופוגרפיות להיתרי בניה וטופס4,
 • מדידת כבשים לצורך תכנון
 • הכנת תוכניות לצורכי רישום בטאבו (תצ"ר)
 • עבודות סימון , סימון גבולות סימון קווי  בניין  סימון כלונסאות  ,
 • מודד מוסמך למדידת מבנים לצורך שימור , מדידות פנים וחזיתות למבנים ,
 • תיאום מערכות GIS  ומדידות הנדסיות מדויקות
 • ליווי פרויקטי בניה מהתחלה עד קבלת טופס 4 .
 • הכנת תוכניות איחוד וחלוקה ותשריטים מאושרים על ידי הועדות המקמיות ומנהל מקרקעי ישראל .
 • הכנת תשריטי בית משותף
 • מתן חוות דעת מקצועית לבית משפט ע"י מודד מוסמך
 • מדידות קדסטרליות.
 • פרצלציה/תוכנית לצורכי רישום.
 • חלוקת מגרשים (תשריט חלוקה) .
 • מפה מצבית לצורך קבלת היתרי בניה .
 • מפה טופוגרפית לצורך תכנון.
 • מדידות לצורך ביצוע .
 • מדידות לצורכי ארנונה.
 • מדידות פנים למטרות עיצוב ותכנון חדש.
 • מדידות חזיתות ושימור מבנים.
 • מדידות פנים, חזיתות, חתכים, שימור מבנים.
 • מדידות רקע לתכנון במתכונת מב"את
 • מודד מוסמך להכנת תוכניות מפורטות
 • מדידות GPS
 • אישור נק´ בקרה בכל הדרגות רשת 2020

 

מהו מודד מוסמך?

כל אחד מאיתנו חולם כל חייו להגיע לרגע הזה, בניית בית. בית הוא העוגן שלנו ומקום "לנחות" בו בסוף יום מתיש. שלא כמו בבית שכור התחושה בבית אמיתי הינה שונה לגמרי, הרגשה בטוחה. אחרי שהגענו לרגע הזה מתחיל תכנון הבית שהינו עבודה אין סופית ומתישה אך רק לאחריה ניתן להתחיל באמת בבניית הבית. ישנם אנשי מקצוע רבים הקשורים לתכנון הבית החל באדריכל שמתכנן לנו את הבית ואיך הוא ייראה לשביעות רצוננו, דרך יועצים המתמחים בחשמל ומים, עורך דין המתעסק בפן הבירוקרטי משפטי וכלה במודד. מודד מוסמך הינו חובה בכל תכנון בית מכיוון שאי אפשר להתחיל לתכנן לפני שהמודד מכין מפה טופוגראפית הן לתכנון והן להיתרי הבנייה.

מודד מוסמך לתבע – המפה

מודד מוסמך חייב לדעת בדיוק איך מכינים מפה טופוגראפית לבית המיועד הכוללת את המיקום המיועד של השטח, ת.ב.ע, מספר מגרש, גוש וכו' וכן לכלול במפה את כל העצמים אשר קיימים בשטח כגון: מדרכות, גדרות, תשתיות חשמל, תשתיות מים וכל מה שאותו מודד מוסמך רואה בשטח. המודד גם צריך להכניס קורדנאטות המתאימות למפות של המרכז למיפוי ישראלי.

 

אתר המרכז המיפוי הארצי

כאן ניתן לבדוק תכניות לצורכי רישום (תצ"ר) אתר תצ"ר ממשלתי 

איך בוחרים מודד מוסמך ?

כמו כל דבר בחיינו אנו נרצה למצוא את נותן השירות הטוב ביותר אך במחיר שווה לכל נפש. מודד מוסמך כפי שציינו הינו אחד היועצים החשובים ביותר בזמן תכנון הבית ולכן נרצה שאיש מקצוע זה יהיה מהשורה הראשונה. ניתן למצוא מודד מוסמך בדפי זהב או באחד האינדקסים השונים באינטרנט אך כמו כל דבר כדאי להיוועץ באנשי מקצוע מהתחום כדי שיעזרו לנו לאתר את נותן השירות הטוב ביותר ולכן אחד מאותם בעלי מקצוע שכדאי להיוועץ בו לגבי מודד מוסמך הוא האדריכל שבדרך כלל ירצה לעבוד רק עם הטובים ביותר. דרך נוספת היא בירור ברשויות המקומיות לגבי מודד מוסמך שנחשב פופולארי באזור ואשר יש לגביו המלצות רבות כמה שניתן ממקבלי השירות ממנו בעבר.

 

מודד מוסמך מחירים ועליות

מודד מוסמך מהם המחירים ועליות 

יש לי סכסוך גבולות עם השכן שלי. מה אני צריך לעשות

אתה צריך להכין מפת מדידה ולהגיש אותה לבית משפט. השופט יזמין את המודד שלך להעיד בתור עד מומח. כדאי השהמודד שלך ידע איך מופיעים בבית משפט. שזה לא יהיה הפעם הראשונה שלו. עדותו של מודד, אשר יודע על מה הוא מדבר, יכולה לחסוך לך הרב כסף וגם עוגמת נפש

המרתף של הבית שלי קבור עמוק באדמה

המודד שלנו טעה בקביעת גובה המפלס הבסיסי בחצי מטר. לא גילינו את זה בזמן. עכשיו חלונות המרתף שלנו נמצאים מתחת לפני הקרקע. כל היום חשוך שם. רצינו להשכיר את המרתף בתור יחידת מגורים, אבל בגלל החושך אף אחד לא רוצה לגור שם. אנחנו חשבנו לתבוע את המודד, אבל אמרו לנו שזה טעות אשר עדיין נופלת בתחום סביר. מה אפשר לעשות

המודד שלי טעה בעשרים סנטימטר ויש לי עכשיו סכסוך עם  השכן

המודד שלנו סימן את היסודות קרוב מדי למגרשו של השכן. עכשיו השכן מאיים לתבוע אותי על בניה קרובה מדי אליו. המודד אומר שעשרים סנטימטר זה עדיין נחשב בסדר. מה אני יכול לעשות

למה אני צריך לשלם עבור מודד מוסמך? יש לי מפת מדידה ישנה שקיבלתי מהמוכר. לא מספיק 

אם אתה קונה מגרש, כדאי לך ואפילו מאוד להזמין מפת מדידה עצמאית משלך. מה שהמוכר מספר לך על גבולות המגרש, זה טוב בשבילו, אבל אתה תצטרך לחתום לו שבדקת הכל והסכמת. מה אם הוא “שכח” לספר לך שיש בעיה עם הגבולות? מה אם חלק

כמו כל בעל מקצוע במקצועות החופשיים גם מודד מוסמך ניתן למצוא במחיר זה או אחר, יקר יותר או זול יותר. אל לנו לשכוח שמדובר בהוצאה גדולה סביב בניית ותכנון הבית ולכן חבל יהיה לקחת איש מקצוע שלא יעשה את עבודתו על הצד הטוב ביותר ואנו נפסיד מזה בסופו של דבר הרבה כסף. ולכן מודד מוסמך חייב להיות הטוב ביותר גם אם העלות שלו היא גבוהה מעט ביחס לאחרים באותו התחום.

הכול על תוכניות לצרכי רישום תצ"ר

בניית בית כרוכה בהוצאות גדולות ובבירוקרטיה מרובה, אך בשביל לבנות בית אין אפשרות להתחמק מכל אלו. עוד לפני שלב הבנייה ישנו שלב התכנון שבו מעורבים בעלי מקצוע רבים כגון אדריכל, מודד, מעצב ועוד. אך בשביל להתחיל ולתכנן בית הבית צריך להיות רשום ועל כן צריך שיהיו תוכניות לצרכי רישום על מנת שאפשר יהיה למקם את הבית או השטח על המפה. כדור הארץ מחולק על ידי קביעה מתמטית לגושים וחלקות ובשביל שהשטח יהיה רשום בטאבו צריך להכין לו תוכנית ולמפות אותו. רישום בטאבו פירושו קביעת עובדה מוגמרת לגבי היקף השטח וגבולותיו, וכן שיוכו לאדם זה או אחר שמעתה והלאה יהיה בעל השטח. בשביל כל אלו צריך תוכניות לצרכי רישום בטאבו.

הכנת מדידה לטופס 4

כפי שציינו בשביל שאפשר יהיה לרשום שטח מסוים בטאבו צריך תוכניות לצורכי רישום המתבצעות על ידי בניית מפה טופוגראפית. בניית מפה זו מתבצעת על ידי מודד מוסמך אשר רושם קודם כל את היקף השטח, מדרכה הקרובה לו, כביש גישה וכדומה ולאחר מכן עובר לשטח עצמו וממפה את כל הכלול בו כדוגמת: קווי חשמל, קווי מים, תשתיות תת קרקעיות, וכל מה שעולה בדעתו אשר יכול לעזור בשביל אותן תוכניות לצרכי רישום. כל אלו ובעיקר קווי גובה צריכים להיות מותאמים לרישומי המרכז למיפוי ישראלי אשר קובע את קווי הגובה בכל מקום. המפה עצמה כוללת בסופה את שם המודד, הטלפון שלו, מספר הרישיון שלו וכן חתימה מקורית.

הכנת מדידה לטופס 4

איתור מודד טוב ומקצועי

כפי שציינו בשביל תוכניות לצרכי רישום צריך קודם כל למפות את החלקה המיועדת ולכן חשוב לבחור את איש המקצוע הטוב ביותר. בחירת מודד מקצועי לצורך תוכניות לצרכי רישום צריכה להתבצע בעזרת אנשי מקצוע אחרים מהתחום כגון אדריכל, או על ידי חוות דעת מבעלי בתים שנעזרו בשירותיו בעבר והיו מרוצים הן בפן המקצועי והן בפן האישי-שירותי. דבר נוסף חשוב בעת חיפוש מודד מוסמך לצורך מיפוי השטח והכנת תוכניות לצרכי רישום הוא שאותו איש מקצוע יהיה בעל הביטוחים המתאימים בכדי שאם תקרה איזו שהיא תקלה ובעקבות טעות במיפוי יתווספו הוצאות נוספות או תביעה משפטית, יהיה מי שיכסה את ההוצאות הללו ויהיה את מי לתבוע. תוכניות לצרכי רישום הינן נצרכות אם כן בשלב ראשוני בתכנון הבית ובלעדיהם לא יהיה ניתן להתקדם בתכנון ולא יהיה ניתן להתחיל בשלב בניית הבית. נקודה שמאוד חשוב לדעת זה איך נידע שהמודד הוא מוסמך- ובכן יש מאגר רישום ארצי למודדים מוסמכים וניתן לאתר אותם כאן לפי שם מאגר מודדים מוסמכים

איך לבחור יועץ מדידות טוב להיתר בניה או תב"ע

בניית בית הינו חלומו של כל אדם בישראל. שנים של חיסכון כספי, לקיחת משכנתא והלוואות מגיעות לשיא בעת ההחלטה על רכישת בית, בין אם מדובר על בית בבניין מגורים ובין אם מדובר על בניית בית פרטי. השוני ביניהם הוא שבבניית בית כחלק מבניין מגורים רוב אנשי המקצוע מיובאים על ידי הקבלן ובבניית בית פרטי המעורבות של בעל הבית גדולה יותר והוא יכול להיות שותף בבחירת אנשי מקצוע. בניית בית מתחילה בתכנונו וזהו השלב הקריטי ביותר וישליך על כל שלב ושלב בבנייה העתידית. אחד מאנשי המקצוע החשובים ביותר הוא יועץ מדידות שייתן את זווית הראייה שלו לכל הקשור בתכנון. יועץ מדידות צריך להיות מודד מוסמך או לחבור לאחד כזה על מנת שכל העבודה תכוסה באופן הטוב ביותר וכדי שאפשר יהיה להתחיל בעבודות.

מהו תפקידו של היועץ?

יועץ מדידות כפי שציינו צריך להיות מודד מוסמך וצריך לדעת למפות את השטח באופן הטוב ביותר בכדי שאפשר יהיה להתחיל בבנייה. המדידה מתבצעת על ידי בניית מפה טופוגראפית הכוללת דבר ראשון את מיקום החלקה, הגוש, גבולות השטח, תוואי השטח וכל הקשור לנתוניו הרשומים כחוק.  לאחר מכן יועץ מדידות אשר בונה את המפה הטופוגראפית יפקח על הרישום או ירשום בעצמו את כל הפריטים והעצמים שישנם בשטח הכוללים את רשת החשמל, קווי המים, מדרכות, כביש גישה לשטח, תשתיות תת קרקעיות וכן את קווי הגובה האבסולוטיים תוך סנכרון עם רשת הגבהים של המרכז למיפוי ישראל. בסוף המפה צריך להיות רשום שם המודד, טלפון, מספר רישיון וכן חתימה מקורית.

דברים שחשוב לוודא במדידה

בעת בחירת יועץ מדידות או מודד מוסמך ישנם מספר דברים שחשוב לוודא בכדי שהעבודה תתבצע על הצד הטוב ביותר. הדבר הראשון הוא ניסיונו של יועץ מדידות ספציפי על סמך תעודות שיש לו, בנוסף כדאי מאוד לקבל עליו המלצות מכאלה שעבדו איתו בעבר ויכולים להעיד על מקצועיותו ואופן העבודה עימו. בנוסף, יועץ מדידות צריך להיות בעל הביטוחים המתאימים וזאת בכדי שאם תהיה איזו שהיא בעיה כדוגמת טעות במדידה שתהיה כרוכה בעלויות ובהוצאות כספיות נוספות ניתן יהיה לכסות את העלויות הללו בעזרת חברת הביטוח בה הוא מבוטח.

מדידת חזיתות לשימור מבנים

מדידת חזיתות לשימור מבנים

שאלות נפוצות למודד:

 איזה מדידות צריך לצורכי תמ"א 38 ?

 • הכנת מפה טופוגרפית
 • מדידת קומת עמודים
 • מדידת חדר מדרגות
 • מדידת חזיתות בניין
 •  מדידת קומת גג
 •  מדידת דירות 

מתי יש צורך להזמין מפה טופוגרפית אצל מהנדס מדידות (מודד  מוסמך) ?

 • בשביל בקשה להיתר בניה .
 • בשביל בקשה לשיפוץ או תוספת בניה
 • אם הרגשת שהבית של השכן חרג לתוך החלקה שלך .
 • אם השכן שלך לא בנה את הגדר במקום הנכון .
 • כדי שאדריכל הנוף שלך יתכנן את החצר והגינה בצורה יותר טובה .
 • בשביל חלוקת הקרקע בינך לבין האחים או השותפים שלך .
 • בשביל סימון הבנין העתידי שלך וסימון מיקום הגדרות . 
מדידה לתבע

מדידה לתבע

למה צריך מדידה,  מודד מוסמך, מהנדס מדידות  ואיך מבצעים ?

המדידה תבוצע  בדרך כלל לצורך קביעת נקודות בקרה אופקית , נקודות בקרה אנכית ומדידת מקרקעין לצורך הכנה ועדכון של מפה טופוגרפית , מפה מצבית , מפתצלום  מפה לצורך הסדר זכויות קניין , תוכניות לצורכי רישום ,קבלת היתר בניה ,מיפוי כולל , מפת רקע ומדידות הנדסיות על פני הקרקע ומתחתיה , וכן מדידה של מקרקעין עבור מערכות מידע גאוגרפי או אחסון במאגר מידע .

מפה טופוגרפית ?

מפה ערוכה ,בנה מידה נקוב , המראה את תכסית , התבליט והתשתית הגיאודטית בשטח קרקע בגבולות אותה מפה חתומה על ידי מודד מוסמך .

מי רשאי להכין מפה טופוגרפית ?

רק מודד מוסמך שמחזיק בידו רישיון " מודד מוסמך מטעם המרכז למיפוי ישראל " מודד מוסמך צריך להיות מחזיק רישיון ממשלתי תקף לפי תקנות המדידה של המרכז למיפוי ישראל

למה צריך לבחור מודד מוסמך טוב ומקצועי ?

כי כל טעות קטנה במדידה תעלה הרבה כסף וזמן , בשביל טעות קטנה יכול להיות שתגיע עם השכן שלך לבית משפט או שתצטרך להרוס את החומה שבנית והשקעת הרבה כסף בה , לכן שווה מאוד לבחור את המודד המוסמך הכי מתאים .

מי רשאי לסמן גבולות מגרש ?

רק מודד מוסמך יכול לסמן לך גבול חלקה .

מי רשאי להכין מפה טופוגרפית ?

רק מודד מוסמך שקיבל הסמכה ממרכז למיפוי ישראל ומרשם המודדים המוסמכים יכול להכין מפה טופוגרפית לצורך היתר בניה או כל פעולת תכנון אחרת .

מי רשאי לקבל תעודת מודד מוסמך ?

כל מי שקיבל תואר הנדסה גיאודטית ועשה התאמנות מאושרת על ידי המרכז למיפוי ישראל לתקופת שנתיים יכול לקבל רישיון של מודד מוסמך מטעם מדינת ישראל .

המדידה נעשת  בזמנינו על ידי ציוד ממוחשב חדיש ,זה סימן שכל מהנדס או מודד מוסמך  יודע להפעיל את הציוד?לא בדיוק כך . הציוד החדש יותר אמין מבחינת דיוק . הוא מסוגל לגלות בעיות ברישום גבולות שנעשו עםמהנדסים או מודדים שהשתמשו בציוד מדידה ישן . אבל צריך לדעת להפעיל אותו. גם יש צורך לדעת לעבד נתונים במחשב בצורה טובה . מהנדס או מודד מוסמך אשר לא למד מחשוב, יתקשה להפיק את המקסימום מין הציוד מדידה  חדש.

מה ההבדל בין מודד מוסמך טוב ולמודד טוב ?

מודד טוב יכול למדוד מרחקים עד בדיוק טוב אבל לא יוכל למדוד את המיקום הנכון , כי מודד מוסמך יש לו את היכולות לעשות תיאום של מרחקים מדויקים עם כיוונים מדויקים על מנת להגיע לדיוק הכי אמין 

קיבלתי מפה טפוגרפית ממודד מוסמך אבל המפה אינה חתומה עם שם המודד ?

צריך להחזיר את המפה למודד המוסמך ולבקש ממנו לחתום על המפה ולכתוב את מס' רישיון שקיבל מרשם המודדים המוסמכים והמרכז למיפוי ישראל ולציין את תאריך המדידה , כי מפה לא חתומה על ידי מודד מוסמך אינה תקפה !

מה התוקף של מפה טפוגרפית / מפה מצבית ?

לפי תקנות המדידה תוקף מפה טופוגרפית הוא ששה חודשים מרגע תאריך חתימת המודד מוסמך מרגע ביצוע המדידה בשטח על ידי מודד מוסמך  , על מנת שתהיה תקפה יש צורך שהמודד מוסמך יעדכן את המפה בשטח .

במה עוסק הקדסטר ?

הקדסטר עוסק בחלוקת הקרקע לגושים וחלקות לצורך רישום מקרקעין. המרכז למיפוי ישראל מופקד על ניהול מדידת ומיפוי גבולות הגושים וחלקות המקרקעין (הסדר קרקעות) וכן על ניהול התמורות בהסדר (באמצעות תוכניות לצורכי רישום).

 מה זה גיאודזיה ?

עוסקת בהגדרת גודלו וצורתו של כדור הארץ.

מה זה גיאודזיה לווינית ?

שימוש בשיטות ובטכניקות מדידה באמצעות לווייני  להשגת נתונים ותוצאות גיאודטיות.

 מפת חלוקה ?

מפת חלוקת קרקע שלא צורכי רישום שהוכנה על ידי  מודד מוסמך

 מדידת פוטוגרמטריה ?

היא שיטת מדידה אשר מבוססת על מידע מתצלומי אוויר או מתמונות ספרתיות אשר נקשרות לרשת ארצית במאצעות מידידה קרעית על ידי מודדים מוסמכים או מודד מוסמך .

גובה פני הים ?

גובה  פני הים המומצעים שהגדיר המרכז למיפוי ישראל  , מודד מוסמך יכול לבדוק ולתת לך את הגובה המדויק .

רשת ישראל החדשה ?

רשת קואורדינטות ישירת זווית המבוססת על היטל גיאודטי מרקטור רוחבי ועל אליפסואיד GRS-80 .

יחידות סימון ורישום של מקרקעין , כפי שנרשמה וסומנה בלשכת רישום המקרקעין (טאבו), וכוללת בתוכה חלקות. בפעולות רישום המקרקעין הוחל בתקופת השלטון התורכי כדי לפקח על המקרקעין בארץ ולאפשר זיהוי מדויק של בעלי זכויות ורישום זכויות אלה

מה זה מפת גוש וחלקה

מפה שבה משורטטים גבולותיו של הגוש נשוא המפה והחלקות הכלולות בו לרבות מספרי הרישום של חלקות אלה ושטחן כפי שרשומים בלשכת רישום המקרקעין. את המפה מפיק המרכז למיפוי ישראל, והיא משמשת את העוסקים בענף הנדל”ן לרבות שמאים, מודדים, יזמים, אדריכלים, קונים ומוכרים וכדומה לבירור מיקומן המדויק של חלקות, בגוש, גודלן וצורתן. חשוב להבין כי המפה מציינת יחידות רישום ולא את המצב בשטח

מה זה חלוקה ופרצלציה

פעולה סטטוטורית בה נקבעים על בסיס מדידה המבוצעת ע”י מודד מוסמך ולאחר מכן נרשמים בלשכת רישום המקרקעין תחומיה של קרקע. רישום חלוקתה של קרקע מבוצע על בסיס תכנית מתאר מאושרת, מפת מדידה של מודד מוסמך ולאחר שתכנית החלוקה עברה

רישום שטחים וגבולות מגרשים החל עוד בתקופת המנדט הבריטי, לצורך רישום של בעלי האדמות והקרקעות. כיום, מודד מוסמך במרכז מעניק שירותי מדידת שטחים, מדידת פנים מבנים, מדידת חוץ מבנים למגוון רחב של צרכים, ביניהם, הכנה של מפה טופוגרפית אשר נדרשת במקרים של תכנון מבנים או פרוייקטים הנדסיים. מודד מוסמך במרכז רשאי להעניק שירותי מדידות הנדסיות הן לגופים פרטיים והן לגופים ציבוריים ומוניציפליים, בהתאם לתקנות שנקבעו בחברה למיפוי ישראל.

הכשרתו של מודד מוסמך במרכז

מודד מוסמך במרכז הינו בעל רישיון לביצוע של מדידות הנדסיות הניתנות על ידי ממשלת ישראל לאלו שברו את הבחינות העיוניות והמעשיות בתחום המדידה ובהתאם לסטנדרטים ולנהלים שנקבעו על ידי המרכז למיפוי ישראל. לאחר תקופת הלימודים לצורך קבלת רישיון מודד מומסך, יש צורך לעבור התמחות כבת שנתיים, ורק לאחריה ניתן לקבל את הרישיון לעסוק במדידות הנסיות וזאת משום כי מודד מוסמך במרכז חייב להיות בעל היכולת המקצועית, הידע והכלים המתאימים לביצוע של מדידות הנדסיות איכותיות ומדוייקת.
שירותיו של מודד מוסמך במרכז
מודד מוסמך במרכז מספק מגוון רחב של מדידות הנדסיות, החל מהכנת מפות הנדסיות לצורכים של תכנון שטחים, רישום של שטחים, סימון של קווי בניין, גבולות מבנים ועוד, ביצוע של מדידות פנים שטח לצרכים מוניציפליים כמו חישוב של ארנונה או לצורך ביצוע תכנון פנימי, ביצוע מדידות בעבור עיריות, קבלנים, אדריכלים על מנת לבצע תכנון של מבנה, שינוי ייעוד קרקע או הריסת מבנה, ביצוע מדידות הנדסיות לצורך תכנון כבישים או תכנון נוף.

הצורך במודד מוסמך במרכז

מאחר ומדידות הנדסיות לצרכים של תכנון שטחים, קביעת גבולות שטח, שינוי יעוד קרקע ואפילו מדידה לצרכים של חישובי ארנונה, הרי שעבודתו של מודד מוסמך במרכז הינה חשובה. רק לאחר שמודד מוסמך מבצע את המידות ההנדסיות ניתן להתחיל לבצע את העבודות בשטח. מודד מוסמך במרכז מאפשר גם ביצוע של תכנון פנים אדריכלי במבנים, תכנון חוץ, תכנון נוף, קביעת גבולות בניין, תכנון של כבישים, תוכניות שימור מבנים ואף קביעת עמידות של מבנים.
רק מודד מוסמך במרכז הינו בעל הסמכות לביצוע של מדידות הנדסיות, בהתאם לנהלים שנקבעו על ידי החברה למיפוי ישראל.
לצורך ביצוע עבודות מדידה איכותיות, משתמש מודד מוסמך במרכז בכלי מדידה מתקדמים מבחינה טכנולוגיות, המאפשרים ביצוע של מדידות מדוייקות, עד לכדי המילימיטר והזווית. כלי מדידה אלו כוללים מודדי מרחק, מקלטי GPS, מכשירים ממוחשבים ומכשרי מדידה אוטומטיים.

שיטת עבודתו של מודד מוסמך במרכז הינה מונחת וקפדנית, בהתאם לשלבים הנדרשים לצורך ביצוע של מדידה הנדסית איכותית ומדוייקת.
מאחר והצורך בעבודתו המדוייקת של מודד מוסמך במרכז הינה קריטית, יש לצורך לבחור מודד מוסמך אשר בידיו הכלים המתקדמים, שיטות העבודה המדוייקת ובדגש על הכנת מפות טופוגרפיות מדוייקות.

משרדו של מודד מוסמך במרכז אשר הינו בעל מומחיות בביצוע של מדידות הנדסיות לצרכים מוניציפליים או צרכים פרטיים, ואפילו לעיתים לצרכים של ערכאות משפטיות, יוכל להעניק לכם את שירותי המדידה ההנדסית להם אתם נזקקים. בין אתם נדרשים לבצע סימון של גבולות בעבור עבודה קבלנית בשטח, אישור על מקום של חפירות, אישור לצרכי קבלת טופס ארבע, בדיקת מידות שטח לצרכי ארנונה, הכנה של מפה לצורך עבודה קבלנית ועוד, הרי שחשוב מאוד לבחור במשרד מודד מוסמך במרכז אשר יוכל להעניק לכם את הנתונים המדוייקים ביותר, האיכותיים ביותר והמובנים ביותר, תוך דגש על ציוד מקצועי ומתקדם ושירותיות.

כאשר באו האנגלים, הם ניסו לשפר את שיטת רישום האדמות. תחת המנדט הבריטי נעשו מפות מדידה טופוגרפיות מסודרות ברוב חלקי הארץ. גם מעמד המקצועי של מודד מוסמך הוסדר בתקנות. מי שרוצה לעבוד בתור מודד מוסמך, היה חייב לעבור בחינות מקצועיות ולהוכיח שהוא ידע להשתמש בכלים של מדידות הנדסיות

מתי גבול מגרש הופך להיות סופי

דיוק מדידות הנדסיות עוד לא היה גבוהה במיוחד. את רוב הוויכוחים על מיקום מדויק של גבולות מגרשים השאירו לשכנים לסדר ביניהם. הגבולות של מגרשים סומנו בגדרות מאבנים. הכלל לפתרון סכסוכים נשאר עוד מהטורקים. אם הגדר או סימוני גבול נשארו במקומם שבע שנים, אף אחד לא יכול להעלות יותר טענות, הגבול הוא סופי

מתי החלו מדידות הנדסיות בעזרת אותות לוונים

אחרי קום המדינה, הבעיות היו רבות, הבניה הייתה רחבה וכוח אדם מקצועי היה דל. המגרשים סומנו אומנם בהסכמה, אבל אף אחד כבר לא טרח לבנות ביניהם גדרות מאבנים. מודד מוסמך היה לעיתים לפוסק האחרון בעניין הגבולות

כך זה נמשך עד תחילת שנות השמונים בערך, כאשר כל הענף של מדידות הנדסיות והכנת מפות טופוגרפיות עבר מהפכה טכנולוגית. עם תחילת השימוש באותות לוונים לצורך מדידות גאודטיות, אפשר היה לראשונה לקבוע מיקום של כל נקודה עם דיוק גבוהה בהרבה מזה שהיה מקובל קודם. פתאום נתגלו טעיות רבות ברישום הגבולות. חלקן קיימות עד היום, מכוון שלא היה שווה להתחיל בשינוים גורפים במפות הישנות

הצורך במפות מדידה טופוגרפיות מדויקות

הבעיה של דיוק מדידות במפות הטופוגרפיות  חריפה הרבה יותר באזורים צפופי אכלוסיה. שם מחירי קרקע המריאו לשחקים ומחיר של הזזת גבול במטרים היה יכול להסתיים במאות אלפי שקלים. מה קורה כאשר אתה מגלה שחלק מהמגרש שלך שייך למעשה לשכן? מה אם השכן השתלת על האדמות שלך? איך תוכיח איפה עובר הגבול

הפקולטה להנדסה גאודטית בטכניון מכינה כבר עשרות שנים מהנדסים אשר מסוגלים לבצע מדידות טופוגרפיות עם מכשור מדעי חדש אשר מסוגל להגיע לדיוק הרבה יותר גבוהה מהמכשירים הקודמים

מודד מוסמך, שהוא גם מהנדס גאודטי

גאודזיה היא מדע מדויק העוסק במיפוי ובמיקום נקודות על פני האדמה, בים, באוויר ובחלל. למקצוע הגאודזיה השלכות על כל תחומי החיים בישראל, אבל בעיקר על פיתוח תשתיות ובניה של פרויקטים גדולים. רישומם של בוגרי טכניון ניכר בשנים האחרונות בתכנון, בביצוע ובניהול פרויקטים של בניה ברמות שונות בארץ ובעולם

הגאודזיה המודרנית היא תחום מתקדם המבוסס על ההתפתחויות החדישות ביותר של המדעים המדויקים, ומתבסס על טכנולוגיות עתירות מדע. במסגרת זו נכללים: מערכות לעיבוד תמונות, תחנות עבודה לגרפיקה ממוחשבת (דו-ממדיות ותלתממדיות), מערכות בסיסי נתונים מורכבות (מערכות מידע גאוגרפיות – GIS), לוויינים גאודטיים לצורכי מיפוי ומדידות, תוויינים (plotters), סורקים ועוד

 

הביקורת נעשית בשלושה מסלולים:

 • ביקורת תכניות שהוכנו ע”י מודדים מוסמכים במסגרת עבודות פרטיות
 • ביקורת סופית של תכניות שהוכנו על-ידי מודדים מוסמכים, עברו את בדיקתו של מודד מבקר והוגשו על-ידו למפ”י בהמלצה לאשרן ככשרות לרישום
 • ביקורת תכניות שהוזמנו באמצעות מכרזים על פי דרישת מזמינים כמשרד השיכון, עמידר או מנהל מקרקעי ישראל. התכניות עוברות ביקורת ובסיומה מקבלות אישור כשרות לרישום

פיקוח ויעוץ למודדים מוסמכים 

המרכז למיפוי ישראל נותן מענה למודדים בנושאים כמו שחרור מסימון גבולות,אישורים לשינויים בגבולות גוש, חידוש תכניות לצרכי רישום אשר פג תוקפם, ויעוץ בנושאים מקצועיים שונים

רישוי מודדים מוסמכים

המרכז למיפוי ישראל מטפל בהוצאת רישיונות “מודד מוסמך” למודדים חדשים, וחידוש רישיונות למודדים מוסמכים. כמו כן בניהול ומעקב אחר מתאמנים ומאמנים. גם בהכנת בחינות למודד מוסמך, בניהול וארגון הבחינות ובדיקתן

עדכון גושי רישום

המרכז למיפוי ישראל נותן עדכון מספרי חלקות סופיות בגושי רישום על פי תכניות לצורכי רישום שאושרו ככשרות לרישום ונרשמו בפנקסי מקרקעין

איך קבעו גבולות מגרשים בארץ

חלק גדול מאוד של גבולות המגרשים בארץ נקבעו עוד בזמן המנדט הטורקי. אז השיטה לקביעת גבולות המגרש הייתה פשוטה ביותר. הקונה היה מסמן ביחד עם המוכר את גבולות המגרש בערמות של אבנים. אחר כך כל השכנים מסביב היו חותמים שאין להם טענות והם מסכימים עם הקווים כמו שהם סומנו. בסוף היה בא מוכתר הכפר וחותם על שטר הקניה. רוב האדמות בתחילת המאה העשרים נרכשו בצורה כזאת

מפת מדידה של השטח אשר מראה את כל מה שמצוי במגרש ביחד עם סימני גובה. הצעד הראשון לקראת הגשה בקשה להיתר הנו הגשת מפה טופוגרפית לאישור הועדה המקומית. הגשת המפה הנה צעד המחויב על פי תקנות התכנון והבניה. את המפה יש להזמין אצל מודד מוסמך, אשר יערוך את המפה על פי התקנות

מתי אני צריך להזמין מפת מדידה

אם אתה בונה בית חדש, תצטרך להגיש מפת מדידה עדכנית ביחד עם תוכניות ובקשה להיתר בניה. לפני שאתה מתחיל לצקת יסודות, כדאי שהמודד יבדוק האם הם נמצאות במקום הנכון. קל להזיז תבניות בשלב היציקה, קשה מאוד יהיה אחר כך להזיז את הבית.

אם אתה קונה בית, גם כדאי לך לעשות מפת מדידה חדשה. המגרש זה חלק גדול מהמחיר. כדאי לדעת לא בדיוק. הציוד החדש מאוד מדויק. הוא מסוגל לגלות טעויות ברישום גבולות שנעשו עם הציוד הישן. אבל צריך לדעת להפעיל אותו. צריך גם לדעת לעבד נתונים במחשב בצורה נכונה. המודד, אשר לא למד מחשוב, יתקשה להפיק את המקסימום מין הציוד החדשאם יש בעיות עם הגבולות

האם כל מודד יודע היום לעשות מפות טופוגרפית

לא בדיוק. הציוד הממוחשב החדש מאוד מדוייק. בידיים של מודד מיומן, הציוד מסוגל היום לגלות טעויות ברישום בגבולות, אשר נעשו עם הציוד הישן בעבר. המודד, אשר אינו כל כך מיומן בהפעלת הציוד החדש, יתקשה להפיק את המקסימום מן הציוד החדיש והוא אף עלול לעשות טעויות נוספות

 

Geo Positional System or GPS
בקיצור, זאת מערכת של לווינים, אשר מוצבים מסביב לכדור הארץ ומשדרים אותות
המאפשרים בעזרת מיכשור מתוחכם לקבוע את המיקום של כל נקודה טופוגרפית מעל פני כדור הארץ בדיוק של סנטימטרים

רשת תחנות ממסר קבועות, אשר פרוסות ברחבי הארץ, משדרת תמסורות אלקטרוניות באופן תמידי. התמסורות האלה ניתנים לקליטה ע”י מיכשור גאודטי מתוחכם. מודד שעובד עם מכשור כזה, מסוגל לקבוע מיקום של כל נקודה בשטח בדיוק שבעבר אפשר היה רק לחלום עליו

רשת תחנות ממסר משמשת כרשת בקרה עליונה של ישראל. מיקום של כל נקודה במפה נקבע ביחס למיקומה ברשת. ע”י כך כל המדידות נקבעות בצורה יחידה. אין יותר וויכוחים בין מדידות שונות,כפי שהיה בעבר

המודד, אשר מסוגל לעבוד בצורה ישירה מול התחנות ממסר של הרשת, משיג דיוק המדידות ברמה של לוויינים. כמובן שעבודה מסוג זה דורשת מיומנות טכנית גבוהה. חישוב קואורדינטות לצרכים גאודטיים דורש רמה של

 

למעלה

השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם

ּ