מיגון קרינה

 התאמה של פתרונות עבור הגנה ומיגון מפני קרינה אלקטרו מגנטית שהיא קרינה בלתי מייננת. קריה זו היא למעשה אותה קרינה אשר נפלטת מהתשתיות של רשתות החשמל וממגוון חברות הסלולר אשר פועלות בארץ. פתרונות מיגון אלו יכולים להתאים גם לגופים ציבוריים ובנוסף להתאים לעסקים אשר רוצים לסגור אצלם שטחים ולמנוע ציתות בשטחם או לחלופין תקשורת סלולרי ואלחוטית מתוך המבנה אל הסביבה.

כיצד מתבצע מיגון נגד קרינה? ישנו חומר ייחודי אשר חוסם טווח רחב של תדרי תקשורת אלחוטית. החומר נועד לציפוי הקירות והחלונות של המבנה אותו רוצים למגן, בין אם זה בית פרטי ובין אם זה בית עסק. הציפוי יכול גם להמעיט תשעים אחוזים ואף יותר מכך מהקרינה אשר חודרת אל תוך המבנה. הציפוי מכסה את הקרינה אשר נפלטת מכל רשתות הסלולר הקיימות ויכסה גם רשתות סלולר אשר יקומו בעתיד.

ישנם פתרונות מיגון קרינה אשר מתאימים במיוחד לבתים פרטיים. הדבר הראשון שיש לעשות הוא למדוד את הקרינה בבית ולמפות את רמות הקרינה השונות בתוך חללים שונים בבית. לאחר מיפוי רמת הקרינה ניתן לבנות תכנית מיגון ולקבל הצעת מחיר מדוייקת פחות יותר עבור תהליך המיגון. המחיר נקבע על פי השטח שיש למגן ולצפות אותו בבית. מיגון נגד קרינה בתוך בית פרטי אינו פוגע כלל במראה החיצוני של הבית: אחרי ששכבת הציפוי של המגן מתייבשת ניתן לצבוע על הקירות בכל צבע שרוצים.

ניתן למגן מפני קרינה גם את החלונות וגם את הקירות בבית, בין אם הם עשויים מגבס ובין אם הם עשויים מבלוקים. ניתן למגן את הבית מפני קרינה באמצעות צבע מסויים שאינו רעיל ושהוא כולל רכיבים מוליכים. צבע זה הוא למעשה צבע על בסיס לייטקס אקרילי. כאשר חשופים לרמות גבוהות של קרינה בבית או במקום העבודה כדאי למגן הן את החלונות והן את הקירות.

 

 

מיגון קרינה הוא כפי שזה נשמע, שכבות בידוד שנועדו לשמור על אנשים מפני נזקי קרינה סלולרית. יותר ויותר חברות כיום מייצרות סכנת קרינה באמצעות הצבת אנטנות בסמיכות לבתים ובתי עסק. עם התפשטות המודעות לנושא של קרינה סלולרית התפתח גם הפיתרון והוא מיגון קרינה. מיגון קרינה, כשמו כן הוא, מהווה פיתרון קונקרטי לסכנה נתונה ומשמעו להוות חומת הגנה על בני אדם מפני פלית חומרים רעילים העלולים לגרום למומים ומחלות (אחת התופעות הקשות של חשיפה לקרינה סלולרית היא כמובן סרטן הדם – לוקימיה). מאחר וקשה לזהות קרינה וקשה להעריך את הנזקים שלה בטווח המיידי – ישנן חברות מקצועיות המספקות פתרונות של מיגון קרינה.

מיגון קרינה – למי זה מיועד?

כעקרון מיגון קרינה מיועד לכל מקום בו יש שילוב של אנטנות הפולטות חומרים מזהמים בתדרים המהווים סיכון לבני אדם במרחק מסוים ממקום עבודה, מגורים, אתר טיולים וכו'. לפני שקובעים אם יש צורך במיגון, מה המרחק האופטימלי ממקור הקרינה ומהם האמצעים הנכונים כדי למנוע חשיפה – יש למדוד את עוצמת הקרינה. מיגון קרינה נועד לשמור על אנשים בביתם, על עובדים בחברות ובמפעלים ועל הציבור הרחב המטייל או שוהה בקרבת מקור קרינה.

 מי עושה את זה?

ישנן חברות מקצועיות העוסקות בנושא של מחקר, פיתוח שיטות ומוצרים וכמובן פיתוח שירותי בדיקת קרינה,הערכת נזקים ואמצעי מיגון אופטימאליים. כאשר פונים לחברת מיגון קרינה הם שולחים מהנדסים מומחים עם ציוד בדיקה לשטח ובדיקה כוללת הערכת הסיכון וקביעת אמצעי המיגון נקבע על פי עוצמת הקרינה, סוג הקרינה, המרחק בין מקור המפגע לאנשים החיים / עובדים / שוהים בסביבתו.

מיגון קרינה – האם יש לכך סיכונים או חסרונות?

לא. חד משמעית לא אלא אם כן מדברים על סיכון כלכלי או יותר נכון – כנס כלכלי. המדינה לא מסבסדת מיגון קרינה ורוב הלקוחות הפרטיים נאלצים לממן את הבדיקה ואת אמצעי המיגון מכיסם. אולם פרט לכך, אמצעי המיגון נועדו לשמור על האוכלוסייה מפני סכנה בריאות קונקרטית שמקורה בחשיפה מתמשכת לקרינה סלולרית / רדיואקטיבית.

בדיקות קרינה למי זה מיועד ומדוע?

ראשית כל חשוב שתבינו מהן בדיקות קרינה ומדוע יש צורך (גובר והולך) בביצוע בדיקות קרינה בארץ בשנים האחרונות. קרינה סלולרית מקורה באנטנות הפולטות תדרים רדיואקטיביים ואלו גורמים לזיהום הסביבה ופגיעה הן בכדור הארץ בגדול (מקורות מים, חיות, צימחיה) והן בבני אדם. ההשלכות של קרינה סלולריות הן הרות אסון שכן אנשים הנחשפים לקרינה יכולים לחלות בסרטן הדם ובעוד כל מיני מחלות ומומים מסוכנים ומסובכים. כל אנטנה היא סכנה פוטנציאלית אולם הסכנה נמדדת על פי כמה קריטריונים ואלו נמדדים ומוערכים (בצורה מקצועית) על ידי חברות המבצעות בדיקות קרינה.

בדיקות הקרינה מספקות מידע קונקרטי על אזור מסוים/מתחם מסוים (בית מגורים, משרד, מפעל, בסיס צבאי) וכו'. בדיקות קרינה נועדו הן למקומות סגורים והן למשטחים פתוחים למרות שהרבה אנשים עדיין סבורים כי אנטנות במרחב הפתוח אינן מזיקות. בדיקות קרינה מקצועיות מודדות את רמת הסיכון ובהתאם – מרחק מיגון ו/או אמצעי מיגון אופטימליים.

אמנם חברות סלולריות טוענות כי הן שולחות "מומחים" מטעמן כדי לבצע בדיקות קרינה הרי שברור שהמסקנות או הממצאים שלהן אינם נכונים ואינם אובייקטיביים. מדובר על ניגוד אינטרסים מובהק. על כן, חשוב להזמין חברות חיצוניות (כמובן מקצועיות העומדות בתקנים הנוקשים הגבוהים) כדי לבצע בדיקות קרינה. בדיקות קרינה מתבצעות מידי יום בבתים פרטיים, במשרדים, במפעלים, באתרי תיירות ועוד.

אם אתם רק שוקלים לקנות בית בשכונה זו או אחרת, חשוב לבצע בדיקות קרינה לפני שאתם רוכשים את הנכס. אם כבר קניתם את הבית, מומלץ לבצע בדיקות קרינה בכדי לראות אם אתם חשופים לקרינה ואם כן – איך ניתן למגן את הקרינה.

לידיעתכם, גם אם מדובר על פרויקט ארוך ומייגע, באם חברה זו או אחרת מהווה מפגע סביבתי על פי הממצעים של חברת בדיקות קרינה, אתם יכולים להגיש נגדה תלונה והדרך הטובה והאפקטיבית ביותר להתמודד עם מפגע מסוג זה היא לערב את התקשורת כדי להפעיל מנוף לחץ לפירוק וסילוק או הרחקת מקור הסכנה מביתכם או ממקום העבודה שלכם.

 

קרינה סלולרית

יותר משני מיליארד אנשים בעולם מחזיקים מכשיר סלולר. לחלקם יש אפילו יותר ממכשיר סלולרי אחד ומספר המשתמשים במכשירי סלולר רק הולך וגדל מיום ליום. ממכשיר הסלולר נפלטת קרינה שהיא הלכה למעשה בדיוק אותה קרינה אשר נפלטת ממכשיר נוסף שזוכה לפופולאריות אדירה: מכשיר המיקרוגל. לקרינה זו קוראים קרינה בלתי מייננת – קרינה אשר לא מוציא אלקטרונים מהמסלול שלהם מסביב לגרעין האטום.

בני אדם לא משתמשים בסלולר לאורך שנים רבות כל כך וההמצאה עדיין נחשבת לחידוש. על מנת לבדוק ולוודא האם קרינה שהיא אינה מייננת מסוגלת לגרום לתחלואה קשה, ובעיקר לגרום למחלת הסרט, יש צורך לבצע מחקרים שנמשכים על פני זמן רב ונסיונות שונים אשר אמורים להביא לתוצאות שהן חד משמעיות. קצב החיים המהיר והשימוש הגבוה בסלולר גורם לכך שהצרכנים הם למעשה הנסיינים הבודק את השפעותיה של חשיפה לקרינה בלתי מייננת. בעיתונים ניתן לראות לא מעט כתבות אשר עוסקות בקשר שבין מכשירי סלולר, לכמות הקרינה הנפלטת מהם ולמחלת הסרטן. העובדה היא כי למרות הסכנות כביכול אשר טמונים בשימוש בסלולר, רוב הישראלים אינם מבצעים בדיקות קרינה למכשיר הסלולר שברשותם. לא רק שהמבוגרים ממשיכים להשתמש בטלפונים סלולריים הפולטים קרינה הם אף נותנים לילדיהם להשתמש במכשירים.

לא רק מכשירי טלפון סלולרי פולטים קרינה בלתי מייננת, אלא כאמור לעיל, גם מסכי מחשב, רדיאטורים, מכשיר המיקרוגל, מסכי טלוויזיה וכן הלאה. בניגוד למיקרוגל, למשל, אנו מצמידים את מכשיר הסלולר לתנוך האוזן, לא פעם למשך זמן ממושך מאוד. על מנת לדעת כמה קרינה פולט המכשיר שברשותכם אתם יכולים לבדוק זאת אצל חברת הסלולר שלכם. משרד הבריאות המליץ בשנת 2008 להפחית את החשיפה לטלפונים סלולריים ולהפחית את החשיפה במיוחד אצל ילדים צעירים. אין זה אומר כי צריך להפסיק לחלוטין את החשיפה לטלפונים, אלא כאמור, להפחית את השימוש בהם.

 

מדידת קרינה

מה זה מדידת קרינה ולמי זה מיועד? במאמר הבא תגלו הכול על מדידת קרינה.

ראשית כל נתחיל בהסבר קצר על סכנת הקרינה ועל השלכותיה בכדי להסביר את הצורך שיש כיום במומחים המבצעים מדידת קרינה וייצור פיתרונות למיגון מפני קרינה. קרינה סלולרית או קרינה ראדיואקטיבית הם גופי אנרגיה הנפלטים ממקורות חשמליים כגון אנטנות או לחילופין מכשירי חשמל ביתיים או משרדיים. האדם הנמצא בקרבת מקור מזהם איננו מודע לחשיפתו לקרינה וזה מה שהופך אותו לקורבן יום אחרי יום. לקרינה יש השפעה הרסנית על כדור הארץ וזה אומר על מקורות טבע (מקורות מים), צמחיה, חיות וכמובן על בני האדם. השפעת החשיפה לקרינה יכולה לכלול שרטן הדם (לוקימיה) ועוד מומים ומחלות. על כן, יש יותר ויותר מאמצים הן במגזר הפרטי והן ברמת השלטונות במדינות מתועשות לחפש פתרונות מיגון מפני הקרינה.

לפני שמגיעים לפיתרון יש כמובן את שלבי המחקר והבדיקה וכאן נכנסת מדידת קרינה. מדידת קרינה נועדה לבדוק כל מקור שיש לו פוטנציאל לשחרר חומרים ראדיואקטיביים מסוכנים. מדידת קרינה מתבצעת הן בסביבה הביתית והן בסביבה התעשייתית. מדידת קרינה מתבצעת במקומות סגורים כמו גם במרחבים הפתוחים. היכן שיש חשש לסכנה – תתבצע, בתור התחלה, מדידת קרינה.

מהנדסים מוסמכים לכך, אשר ברשותם כלים וכמובן ידע תיאורטי ומעשי הם אלו שמבצעים מדידת קרינה במשטחים פרטיים ו/או ציבוריים על פי בקשה. יש בכל מדינה תקנים מאוד ברורים לגבי מקורות המהווים סכנה אולם חברות מסוימות (בעיקר החברות הסלולאריות) מנסות בכל הזדמנות להרחיב את הפעילות של החברה, למען הגדלת נתח שוק, ועוברות על החוקים והתקנות. כמו כן, אנשים רבים נחשפים לכמויות מזעריות או בינוניות של קרינה אך חשיפה זו נעשית על בסיס יומי ולכן בסופו של דבר, מבלי להיות מודעים, אנשים נפגעים וזו פגיעה שניתן היה (וצריך היה!) למנוע מראש. מדידת קרינה היא בדיקה קצרה ופשוטה בה מהנדסים מוסמכים בודקים את רמת הקרינה, מעריכים את רמת הסיכון ומציעים פיתרון להרחקה ו/או מיגון מפני הקרינה. אז שלא תגידו שגם אתם לא ידעתם…

 קרינה רדיואקטיבית

שלא תגידו שלא ידעתם:

לפניכם מאמר מתומצת על הנושא של קרינה רדיואקטיבית לבקשת ציבור הקוראים. אז שלא תגידו שלא שמעתם ולא הוזהרתם מפני קרינה ראדיואקטיבית.

קרינה רדיואקטיבית היא בעצם פליטת חלקיקי אטום. זוהי פליטה ספונטנית שנועדה לייצב את האנרגיות על ידי פליטת חומרים לחלל החיצון. בעבר הכרנו את המושג קרינה רדיואקטיבית ממקורות הטבע אך כיום אנו נחשפים לסכנותיה של קרינה רדיואקטיבית שמקורה בחברה המערבית המתועשת – דהיינו יד אדם. קרינה רדיואקטיבית מסוכנת לכדור הארץ על כל המשמעויות (היא מסוכנת לטבע, לחיות וכמובן לאדם). אחת מתופעות הלוואי הקשות של קרינה רדיואקטיבית היא סרטן וכמובן נלווים לכך עוז זיהומים, מומים ושאר מחלות מסובכות וקשות.

בעוד סכנות רבות הינן ברורות ונראות לעין, קרינה רדיואקטיבית איננה מורגשת כך שאדם יכול להיחשף אליה ברמה היום יומית מבלי לחוש. כאן מקור הסכנה! חברות תעשייתיות וצבאות או חברות תקשורת אשר הפעילות שלהם מהווה סכנה של קרינה רדיואקטיבית אינן חברות או גופים אשר נוטים לקחת אחריות על ההשלכות. כיום, כשיש מודעות גוברת והולכת לנושא של קרינה רדיואקטיבית, לאחר מחקרים שהוכיחו חזור והוכח כי כדור הארץ והאדם בראשו נמצא בסכנה – יש חברות פרטיות המבצעות בדיקות קרינה רדיואקטיביות כדי למדוד את מידת הנזק (את האקטיביות של האנרגיה הנפלטת) ואת המרחק הרצוי כדי שלמור על טווח ביטחון ו/או להציע פיתרונות קונקרטיים של מיגון מפני קרינה רדיואקטיבית.

בעוד המודעות גוברת, בעיקר בעולם המערבי, יותר ויותר ארגונים חברתיים ואף ארגונים פוליטיים לוקחים על עצמם את המשימה של מלחמה מחברות וגופים אשר מציבים סכנה לטבע ולאדם. וכן גופים המציעים פיתרונות קונקרטיים (ברמה של ייעוץ והצעת פיתרונות אלטרנטיביים למדינות ולחברות תעשייתיות) במטרה לצמצם את רמות הסיכון. גם התקשורת הגלובאלית התגייסה למלחמה בחברות המזהמות את כדור הארץ והמסכנות את חיי האדם והסביבה כך שהמגמה המסתמנת היא בהחלט של פיקוח, מניעה והסברה. אולם זה תהליך ארוך ומסובך ובינתיים, מי שמבקש ביטחון מידי נאלץ לפנות לקבלנים פרטיים המתמחים במדידות קרינה רדיואקטיבית ובפתרונות מיגון הן לסביבה הביתית והן לסביבה התעשייתית.

בדיקות קרינה

בדיקות קרינה מיועדות לבדוק את רמת הקרינה האלקטרומגנטית. חשיפה לרמה גבוהה של קרינה אלקטרומגנטית מסוכנת לאדם ולסביבה. בדיקות קרינה מתבצעות בכדי למדוד את רמת הקרינה, וקיים מדד סטנדרטי לקביעת רמות קרינה נמוכות ורמות קרינה מסוכנות. בדיקות קרינה מתבצעות באמצעות מכשירים מיוחדים, והינן בדיקות פשוטות למדי.  בדיקת  קרינה מקצועית נעשית על ידי  מודדים המוסמכים על ידי המשרד לאיכות הסביבה לבצע בדיקות קרינה.

מודד קרינה מורשה מחויב להחזיק בציוד המתאים ולכייל אותו במעבדה מורשית. ניתן לבצע בדיקות קרינה באופן עצמאי, על ידי רכישת מכשיר לבדיקות קרינה. בדיקות קרינה מקצועיות מבוצעות במקומות כגון: מקומות הנמצאים בקרבת קווי מתח, חדרי חשמל וסביבה של שנאים, מוסדות חינוך, משרדים, מפעלים, באזורים של אנטנות סלולריות, בדיקות קרינה ממערכות מחשבים ובדיקות קרינה ממערכות חשמליות. במקרים בהם מתגלה קרינה מסוכנת יש צורך לפעול בכדי להרחיק או לבודד את מקור הקרינה, ובכדי להגן על המקום מפני קרינה. במקרים אלה נעשות בדיקות נוספות בכדי לאתר ולאפשר את מניעת הסכנה. הטיפול במקרים שבהם מתגלה קרינה מסוכנת הינו מקצועי וכולל פתרונות תפעולים וסביבתים.

החשפות לקרינה

קרינה אלקטרומגנטית נפלטת ממכשירים ומאמצעים מלאכותיים, כלומר, ממערכות ומיכשור אותם בונים בני האדם. הקרינה אותה פולטים המכשירים והמערכות, מערכות חשמל, תקשורת, סלולר, קיימת בכל מקום ישוב שקיימים בו אמצעים מודרניים. חשיפה לקרינה בכמות מסוכנת יכולה להיות החשפות לקרינה ברמה גבוהה, או הימצאות קבועה במקום שבו נפלטת קרינה. הקרינה הנבדקת באמצעות בדיקות קרינה מגיעה מ 2 מקורות: קרינה חשמלית הנפלטת מהשדה האלקטרומגנטי,  ומתגלה בארונות חשמל, בעמודי מתח גבוה, שנאי כח.

קרינת חשמל נפלטת גם ממכשירי חשמל כגון מחשבים, מיקרוגלים ומכשירים ביתיים. קרינה סלולרית: נוצרת במערכות התקשורת הסלולרית – אנטנות ומכשירי סלולר. קרינה סלולרית הינה קרינה אלקטרומגנטית, ומקורה במערכות התקשורת הסלולרית, טלפונים ניידים, אנטנות סלולריות. התגלה קשר סיבתי בין חשיפה ישירה לקרינה סלולרית ובין פגיעות כגון פגיעה בשמיעה, סרטן. קיימות המלצות להמעיט בשימוש במכשירים סלולריים, ואמצעי הגנה כגון אוזניות נגד קרינה.

מתי עושים בדיקות קרינה

בדיקות קרינה חשובות במקומות החשופים לקרינה סלולרית, במקומות הקרובים למקורות חשמל, בגני ילדים, במוסדות ובמפעלים, וגם בבתים פרטיים בתים צמודי קרקע ובתים משותפים. כיום קיימת מודעות לצורך בבדיקות קרינה, ואנשים המעוניינים לעבור למקום מגורים חדש, מבצעים בדיקות קרינה כחלק מבדיקת הנכס. בדיקות קרינה נעשות באופן תקופתי במוסדות ובמפעלים, ובדיקות קרינה תקופתיות נעשות גם על פי הזמנה של ועדי בתים ואנשים פרטיים, לדוגמא בדיקות כלליות לארונות חשמל, למערכות חשמל, למערכות סלולריות ועוד.

בדיקות קרינה נעשות גם למכשירים ביתיים. המכשירים הביתיים, כגון מיקרוגל, מחשב, טלוויזיה, פולטים קרינה, אם כי בדרך כלל ברמות שאינן מסוכנות. במקרים של חשש לתקלות נעשות בדיקות קרינה למכשירים האלה, באופן עצמאי באמצעות מכשירי בדיקה,