בניית בית פרטי

בניית בית – נקודות ראשונות למחשבה

לעיתים בחיים, עלינו לקבל לא מעט החלטות חשובות. היכן ומה ללמוד, בחירת תחום תעסוקתי, עם מי להינשא ועוד הכרעות משמעותיות לא פחות. בחירת מקום מגורים, או יתרה מכך, בניית בית מהיסוד כמשאלת ליבכם, הינה משימה מאתגרת ומורכבת, הטומנת בחובה קשיים, אך גם יתרונות רבים לטווח הארוך. אם חפצתם בבית חלומות ואינכם יודעים מהיכן להתחיל, המאמר הבא ינסה לתת לכם פרספקטיבה עבור מה שצפוי לכם בהמשך בתהליכו של בניית בית.

בעולם בו בניית בית באופן קבלני היא כה נפוצה ושעתוק של בתי מגורים ושכונות נעשית כדרך קבע, אין מנוס מקבלת ההחלטה של בניית בית באופן עצמאי, למבקשים בית בהתאמה אישית. כמה רגעים לפני רצוי לחשוב על מיקום ותקציב. חישבו היטב על הסביבה אליה הייתם רוצים להתעורר ולפגוש מדי בוקר, על התאמתה לגידול ילדים. חישבו גם כמה זמן הבית עומד לשרת אתכם ואת משפחתם ותכננו את גודלו בהתאם. כמובן שגודלו עולה בקנה אחד עם עניין התקציב שהוא, אגב, צריך להיות זמין במידה רבה.

 

קחו בחשבון שאתם תהיו בקשר רציף איתו לאורך זמן ולכן התקשורת ביניכם חשובה מאין כמותה.

אל תקלו ראש בבחירתו, שכן עליו יכול לקום וליפול דבר. ראייתו האדריכלית והמלצותיו יהפכו בבוא העת לביצוע מעשי, ואתם לא רוצים שיקרו שם טעויות שיהיה קשה לתקנם בהמשך.

השלב הבא בהליכו של בניית בית מהיסוד, לאחר שהסכמתם על התוכנית שבנה עבורכם האדריכל, קשור בעיקר בהמצאות של אישורים שונים עבור העירייה או המועצה המקומית, תלוי במקום מגוריכם. תהליך זה באחריותו של האדריכל והיכולת להשגתם תלוי במיומנותו ובמקצועיותו.

אחד האישורים החשובים הינו אישור של החברה איתה בחרתם לעבוד המעניקה לכם את ליוויה האישי בתהליך בניית בית ועלותו הכספית גבוהה ומגיעה לכמה אלפי שקלים. אישור חשוב ונכסף לא פחות הינו אישור "היתר בנייה". אישור זה מהווה את הגושפנקא למטרה העיקרית שלשמה התכנסנו כאן – בניית בית.

בניית בית – מתוכנית נייר לחלום שמתגשם

בשלב הזה, לאחר שקיבלתם החלטות רבות, מתחיל החלום לקבל את ביטויו המעשי. בנקודה זו, יהיה עליכם להחליט אלו ידיים יהיו אחראיות על בנייתם של החלקים השונים בבית. ישנם כאלה המחליטים להפקיד את המשימה רבת המשתתפים הזו בידיים של איש אחד המרכז זאת עבורם ואחרים מעדיפים לגייס באופן עצמאי את בעלי התפקידים הנדרשים לביצוע המשימות השונות. לדוגמא: קבלן שלד או מעצב פנים.  במקרה זה מדובר בפונקציה של זמן וכסף.

בניית בית באופן מסוים יכולה להתאים לאחד ולא לאחר, כך שדרך שננקטה והייתה מוצלחת לחבריכם יכולה להתברר כשגויה עבורכם. שיקלו את הדברים היטב והחליטו על פי היכרותכם עם לוח הזמנים והתקציב העומד לרשותכם. לאחר שמטלה זאת הושלמה ותהליכו של בניית בית כמו זה שרציתם עומד לקראת סיום, תוכלו לעמוד מולו, לחייך ולהתמלא בגאווה רבה מאין כמוה.

 

בניית ופיתוח נדל"ן: לא עסק לחובבנים

 

מציאת ופיתוח נדל"ן הם עסק שנועד ליזמים בנשמתם. גם כיום, כאשר השוק תחרותי מתמיד, עדיין יכול יזם נמרץ למצוא הזדמנויות מצוינות, מהתחום הפרטי ועד מציאת משרדים להשכרה. מחירי הנדל"ן, לפי מרבית התחזיות, לא ירדו משמעותית בעתיד הנראה לעין ולכן רכישת דירה להשקעה תמשיך להיות עסק משתלם.

בנייה פרטית

יחד עם זאת, לא כל אחד בנוי להיות יזם נדל"ן. כדאי לבודק זאת לפני שנכנסים להרפתקה של רכישת נכס. למשל, האם יש לכם את הסבלנות להתמודד באופן קבוע עם השכרת הנכס. טיפול בדירה דורש גם תחזוקה שלה ורכישה של חומרי בניין.

בעלי בית רבים נוהגים לפצל את הנכס שרכשו. חשוב לעשות זאת בתיאום עם הרשויות, ולהשתמש בסוגי חומרי בניין טובים, שיבודד את הרעש בין הדירות המחולקות.

כבעל בית, צריך לעתים לחשוב כמו שוכר. האם הייתם רוצים בעל בית שכל רצונו הוא להשקיע כמה שפחות? לכן, כאשר מבצעים תיקון רצוי לא לוותר על שירותם של בעלי מקצוע ולרכוש חומרי בניין באיכות טובה. תיקון לא מוצלח יעלה בהמשך הרבה יותר.